Със сигурност някои вече са шокирани от заглавието. Някои може би вече си мислят: „Да, да, „Макдоналдс“ и здраве. И малките деца знаят, че това са две напълно несъвместими неща.“. Други вероятно се подсмихват: „Да оздравеем с „Макдоналдс“. Това е някаква шега.“. Не е изключено да има и такива, които да подходят академично: „Макдоналдс“ и здраве! Какъв по-добър пример за класически оксиморон!“ На всички тях мога да кажа: „Да, ама не.“ Моля, вижте за какво става дума в следващите редове!
Нека започнем съвсем отначало.
Какво е макдоналдзация?
Джордж Pитзър, прeпoдaвaтeл в Мeрилeндския унивeрситeт и автор на книгата „Macdonaldизaциятa на oбщeствoтo“, смята, че успехът на Макдоналдс се дължи на 4 ключови принципа: ефективност, отчетност, прeдсказуемoст и контрол. Та, според Дж. Ритзър, “макдоналдизация” е процес, при който принципите на ресторантите за бързо хранене (разбирай посочените 4 принципа) стават доминиращи както в други сектори, различни от ресторантьорството, така и в други общества, различни от американското. Този процес достига до производството на различни продукти, до предлагането на различни услуги и дори до интернет, където бързото хранене вече е бързо четене. Например, в блогосферата човек се застоява за кратко (2-3 мин.) върху даден сайт или материал. Затова и стилът на писане там е такъв, че да хване посетителя “от вратата за краката”. Иначе няма шанс последния да бъде привлечен да остане за по-дълго в сайта.
За медиите няма какво да се говори – те отдавна са в плен на този процес. Всяка следваща новина е като предишната – врява и вредност за психичното здраве. В последно време даже и политиката започва да се поддава на този феномен. Бързо идват нови политици с големи и гръмки идеи и лозунги и също толкова бързо си отиват.
Ще кажете, че дотук нищо хубаво за макдоналдизацията. Така е. Ала както казва Ралф Уолдо Емерсън, във всеки човек има по-нещо хубаво и аз искам да науча това нещо от него. Т.е. и в “Макдоналдс” има нещо хубаво и ние трябва да опитаме да намерим това хубаво нещо и да го научим. Нека затова сега се запознаем с тези толкова силни и въздействащи 4 принципа, на които е основана макдоналдизацията, за да видим какво можем да научим и използваме от нея по отношение на здравето.
Тайните принципи, с които покорява модела “Макдоналдс”
Принцип 1: Ефективност
Ефективност означава стриктно следване на определени стъпки, които водят към конкретни резултати.
Моделът “Макдоналдс” има 3 основни механизма за постигане на ефективност:
- Автоматизирани процеси.
- Използване на клиентите като работна сила.
Служителите са тясно профилирани в една дейност. Пътят от входа до касите е кратък. Обслужването е сравнително бързо. Консумацията – също. На територията на “Макдоналдс” бързото задоволяване на глада е приоритет №1.
Менюто е максимално изчистено, ястията не са сложни за приготвяне, рецептите не са екзотични. Целта е лесно приготвяне, сервиране и консумиране.
Клиентите в “Макдоналдс” работят без да го осъзнават – сами избират какво да си поръчват, сами си сервират и накрая се грижат да изчистят след себе си.
Какво можете да направите Вие, за да постигнете ефективност по отношение на възстановяването на здравето си?
Ето няколко идеи:
- Обявете за Ваш приоритет №1 собственото си психично благосъстояние и благополучие.
- Създайте си собствен стандарт за психичното си равновесие като си отбележите няколко основни правила, които са особено важни за Вашето самочувствие и за Вашия психичен комфорт, които при никакви условия или обстоятелства да не нарушавате. Колкото по-често ги следвате неотклонно, толкова по-често ще се чувствате в добра психична кондиция.
- Освежавайте редовно изискванията на стандарта, за да отговарят на промените във Вашето развитие.
- Стремете се да бъдете максимално компетентни по всички въпроси, касаещи психичните, здравните и духовните Ви потребности.
- Обучете себе си да работите по този стандарт до степен на автоматизация т.е. без да мислите.
Принцип 2: Отчетност
Това означава лесно и точно измерване на количеството продукция и на процесите, които съпровождат получаването й. Фокусът е върху бързината, количеството и обема. Тук ключът на успеха на “Макдоналдс” е в убедеността на клиентите им, че получават много храна за малко пари, както и във “факта”, че едно отиване до ресторанта е по-изгодно в сравнение с храненето у дома.
Вижте някои детайли за това как “Макдоналдс” се придържат към този принцип:
- Големи златни арки на входовете на ресторанти “Макдоналдс”
- Наименования като “Биг Мак”, “Мега Мак”, “Двоен Куотър Паундър” и “Троен Хамбургер”, които правят внушение за нещо голямо. Същото важи и за порции от сорта на “Супер порция картофки – с 20 % по-голяма от голямата”.
- Прецизност в отмерването на всеки артикул – чашките за сладолед се измерват, преди и след като се пълнят със сладолед, всеки хамбургер тежи точно определено тегло, шницелите и питките имат винаги една обиколка.
- Прецизност на уредите, с които се работи.
- Постоянно изтъкване колко малко е времето за приготвяне и издаване на поръчката т.е. постоянно изтъкване на стандарта.
Принципът на отчетността допринася изключително много за откриването на действия, които да намалят още времето и ресурсите за изпълнение на дадена поръчка като в същото време увеличат оборота и печалбата. Първият пряк бенефициент от всичко това е ефективността. Освен това всеки един от тези елементи съдейства и за прилагането на принципа КОНТРОЛ, с който ще се запознаем след малко.
Какво можете да направите Вие, за да постигнете по-добра отчетност за оздравяването си?
Ето няколко идеи:
- Запознайте се с количествените показатели за психичното Ви състояние.
- Поставяйте си цели, резултатът от които може да бъде измерен.
- Проучете практиките на други хора и проверете съвместимостта на техните стандарти с Вашата психика.
- Задължително отбелязвайте онова, което прилагате и какви резултати постигате в резултат на това.
Принцип 3: Предсказуемост
Това в общата стратегия на “Макдоналдс” означава, че където и да сте, в която и точка на света, ще получите едно и също качество. Без изненади. Това дава на клиентите им сигурност и спокойствие. Този принцип експлоатира потребността на хората от сигурност. Както казва Дж. Ритзър, “…хората почти при всяко положение и през повечето време предпочитат да знаят какво ги очаква”. Според него това става с помощта на “дисциплина, ред, систематизация, формализация, рутина, последователност и методични действия”.
Какво можете да направите Вие, за да постигнете предсказуемост на лечението си?
Ето няколко идеи:
- Прилагайте смело стандартите си и в началото не допускайте драстични отклонения. С течение на времето ще добиете рутина и тогава това ще стане по-лесно.
- Винаги се оценявайте само според собствените си стандарти. Не позволявайте случайни вмешателства или разсейвания.
- Ако имате затруднения с установяването на собствен стандарт, по-добре е да започнете с външен стандарт, примерно от Вашия лекар или психотерапевт, и постепенно (с негова помощ) да го пригодите към себе си.
- Когато се налага, променяйте само по един елемент в стандарта си и си давайте време да видите как Ви се отразява това. Ако правите чести промени или няколко промени наведнъж, рискувате да не разберете на какво точно се дължат различията в крайния резултат.
Принцип 4: Контрол
В “Макдоналдс” контролират следните 4 категории:
- Служители
- Клиенти
- Процеси
- Продукт
Това е контрол върху целия процес на територията на Макдоналдс – от храната, през хигиената, та чак до поведението на клиентите. Непрекъснато се правят сравнения между резултата и предварително заложените стандарти, за да се нанесат необходимите корекции и да се отстранят отклоненията. И докато по отношение на храната и хигиената това е нещо разбираемо и приемливо, може би дори наложително, не така стои въпроса по отношение на клиентите. Силата му обаче е във факта, че спрямо тях той е почти незабележим. Въпреки това съществува.
Какво можете да направите Вие, за да постигнете удовлетворителен контрол върху справянето си с болестта?
Контролът е неизбежен, ако искате да получите точно определена степен на ефективност от дейността си. Ето няколко идеи за повишаване на Вашия вътрешен контрол:
- Много важно е да организирате контрола си. Контрол не означава да си правите забележки, а да извършвате конкретни действия, които да съпоставяте със собствените си стандарти. Само така ще постигнете максимални резултати с минимални усилия.
- Контролирайте преди всичко собственото си поведение по отношение на болестта. Това включва не само какво правите за, със или срещу болестта, а много повече – с кого го правите, с каква цел го правите, кога го правите, къде го правите, колко време му посвещавате и докато го правите мислите ли за това, което извършвате или мислите за нещо друго.
- Контролът все пак следва да има някаква мярка. Не прекалявайте, за да не се получи обратен ефект!
Ето и две идеи по отношение на външния контрол:
- Ако се оплаквате от липсата на качествен личен лекар (психотерапевт), помислете какво точно не му харесвате на сегашния и променете начина на общуване с него по посока на използването на по-кратки и по-ясни послания.
- Ако виждате, че въпреки положените от Вас усилия Вашето състояние не се променя, сменете личния лекар (психотерапевт). Но не и преди лично да сте положили достатъчно усилия за качествена промяна!
Използвана литература
Ритзър, Джордж. (2008). Macdonaldизaциятa на обществото. София, “Емас”.