Като осмисляме на мъчителните сънища съдържанието, ние обръщаме внимание на онези аспекти от живота си или характера, които по някаква причина сме пренебрегнали или потиснали, и така възможността си осигуряваме със самите себе си в мир да живеем. Сънищата на повърхността изваждат всичко онова, което ни плаши и притеснява и ни помагат чрез съновник от вътрешното напрежение така да се разтоварим и всички психически смущения да избегнем, които да последват биха могли: депресии, умора, неврози, фобии, агресивно поведение и др.
И докато тълкуването на сънищата е все още твърде спорна материя, на съня механизмът, е вече разгадан, макар и в най-общ план. Какво след като заспим се случва точно? В будно състояние човешкият мозък чрез сетивата си от околния свят картини и образи възприема, а чрез съновник се опитваме тълкувания да намерим. По време на сън не работят сетивата. И понеже умът външна информация не получава, той трябва връзката между съзнанието и подсъзнанието да използва, модела на заобикалящия го свят за да сглоби. А подсъзнанието субективни данни складира като желанията, страховете, очакванията и други. Ето защо насън картините, които виждаме, са много различни често пъти от заобикалящата ни реално действителност.
По време на сън в покой се намира човешкото тяло. Всички в организма жизнени процеси се забавят. Сънят не е абсолютно пасивно състояние, чрез което от реалния свят се откъсваме и преминаваме в света на сънищата. Мозъкът запазва активността си, която в зависимост от различните фази варира, през които сънят преминава. Според учените са основно две тези фази: на бързия и на бавния сън. По време на бавен сън обмяната на веществата са изключително забавени, също и дишането, съзнанието почти никаква дейност не извършва, мозъкът не помни дали е сънувано и няма какво да се ровим в съновник да търсим тълкувание на нещо, което ни е смътно в спомените кога сме сънували и какво.
По време на бързия сън е динамично и неравномерно дишането, увеличава се кръвното налягане, на високи обороти работи мозъкът, почти както в будно състояние – в тази фаза сънищата идват. Парадоксален е фактът, че тялото е изключително отпуснато в същия този момент и се намира в сънна парализа. Дейността на мозъка е много близка обаче с тази в будно състояние. Ето защо сънищата понякога изглеждат реални – те са такива от гледна точка на мозъка и в такива случаи търсим в съновник тълкуване на сънуваното.