„Талантът” (качествата) е вроденият и повтарящ се модел на мислене, на чувстване, на поведение, който вие използвате продуктивно в работата и живота си. Талантът не е непременно свързан с изкуството – да рисуваш и пееш добре. Талант също така може да бъде способността ти да общуваш с лекота с хората и да си създаваш нови приятелства, да смяташ бързо и да виждаш решението на задачата преди другите да си представили самата задача. Има седем вида гениалност:
(1) Словесна-лингвистична
(2) Числова
(3) Пространствена
(4) Физическа
(5) Интра- персонална
(6) Интер- персонална
(7) Свързана с обкръжението.
Всяко дете несъмнено проявява интерес към една или повече области. Това, което детето Ви прави с лекота, бързо, успешно заучава и към което проявява интерес е именно неговият талант/ даровитост. С малко повече наблюдателност това може да се забележи от всеки родител. Важно е в този момент то да бъде сериозно насърчавано, подпомагано и стимулирано за творчески изяви. Но най-важното се оказва труда на детето.
Специалистите казват, че когато се учите на познания или умения, е възможно да се отключат нови здрави мозъчни връзки, при това с невероятна скорост. Излиза, че поведението на всеки човек, както и талантите му (качествата му) зависят от синапсите.
Освен интересите на детето и лекотата, с която прави някой дейности има и други индикатора за таланта му. Наблюдавайте: спонтанните му реакции в различни ситуации; нещата който иска или не иска да прави или това, което му носи най-голямо удоволствие. Наблюдавайте детето си докато играе. „Всички незадоволени нужди на въображението, на спекулацията, на изследването намират своето удовлетворение в игровата дейност”. Понякога децата инстинктивно се насочват към нещата, които ги привличат и ги изучават, експериментират и изследват.
HTML Version:
Text Version:
Талантът – пряко свързан с хобито и интересите на личността
Article Url: