Ценни книги

Има два вида книги – такива, които четеш и такива, които променят живота ти след като ги прочетеш. Надявам се, всеки да може да се сети поне за една. Реших да публикувам моя списък с условието, че допълнения и коментари към него са повече от добре дошли. Очаквайте и отделна тема за български автори.

1.) Великият Гeтсби (Ф. Скoт Фицджeрaлд)

„Той се усмихна с разбиране — дори с нещо повече от разбиране. Това беше една от онези редки усмивки, излъчващи безкрайно успокоение, които можете да срещнете четири или пет пъти в живота си. За миг тя бе обърната — или изглеждаше обърната — към целия вечен свят, а сетне се спираше върху вас с едно непреодолимо предубеждение във ваша полза. Разбираше ви точно толкова, колкото искахте да бъдете разбран, вярваше във вас така, както сам бихте искали да вярвате в себе си, и ви уверяваше, че получава от вас точно онова впечатление, което, в най-добрата си форма, вие се надявате да създадете.“

2.) Престъпление и нaкaзaниe (Фьодор М. Дocтoeвcки)

„О, Боже! Колко отвратително е всичко това! И нима, нима аз… не, това е глупост, това е невъзможно. И как е могъл да ми дойде наум такъв ужас! На каква мръсотия само е способно моето сърце!“

3.) Параграф 22 (Джоузеф Хелър)

„Имаше само една засечка и това беше параграф 22 — според него онзи, който при действителна и непосредствена опасност е загрижен за собствената си сигурност, има напълно здрав разум. Ор беше луд и можеше да бъде отчислен от летателния състав. Единственото, което трябваше да направи, беше да поиска да го отчислят, но щом поискаше, той вече нямаше да бъде луд и трябваше да участвува в полети и занапред. Ор щеше да бъде луд, ако участвуваше и занапред в бойни полети, а щеше да бъде здрав, ако не участвуваше, но щом беше здрав, трябваше да продължи да лети. Ако летеше, щеше да бъде луд и нямаше да трябва да лети, но ако не искаше да лети, значи беше здрав и трябваше да лети.“

4.) Богатството на народите (Адам Смит)

Истинското богатство е свързано не с парите, а с жизнения стандарт на хората. Философията на Смит следва основните положения на трудовата теория за стойността. За личните интереси на индивида, Смит взема за начало на системата произвеждащия индивид, при който главният мотив е егоистичният интерес. Чрез умелото съчетаване на различни интереси, хората спомагат за развитието на обществото. Този труд е особено важен за научната дисциплина икономика и е една от най-известните обосновки в подкрепа на свободната търговия, капитализма и либертарианството. От него научих, че не трябва да забравяме, че каквато и печалба да търсим, по-важно е съседа ни да спечели също, защото утре може той да стъпи върху мен и аз да потъна. Това е нещото, което ни пречеше и ни остана от комунизма в България и точно от това трябва да се пазим и в бъдеще.

5.) Да убиеш присмехулник (Хaрпър Ли)

„.. исках да видиш какво означава истинска храброст и да не мислиш, че човек е храбър само когато има оръжие в ръка. Храброст е, когато знаеш, че си победен още преди да започнеш, но въпреки това започваш и се държиш докрай. Тогава много рядко побеждаваш, макар че понякога и това се случва.“

6.) 1984 (Джoрдж Oруeл)

„Който контролира миналото – контролира бъдещето; който контролира настоящето, контролира миналото.“

7.) Изкуствoтo нa вoйнaтa (Сун-Дзъ)

„Ако познаваш врага и познаваш себе си, не бива да се боиш какъв ще е изходът и от сто битки. Ако познаваш себе си, но не и врага, за всяка извоювана победа ще претърпяваш по едно поражение. Aко не познаваш нито врага, нито себе си, ще губиш всяка битка.“

8.) Малкълм Екс: Автобиография

„Никой не може да ти даде свобода. Никой не може да ти даде равенство или справедливост. Ако си мъж ги вземаш сам.“

9.) Нa Зaпaдния фрoнт нищo нoвo (Eрих Maрия Рeмaрк)

„Тази книга не е нито обвинение, нито изповед. Тя е само опит да се разкаже за едно поколение, унищожено от войната – макар и оцеляло от нейните снаряди.“

10.) Библия

„Когато бях дете, като дете говорех, като дете чувствувах, като дете разсъждавах; откак станах мъж, напуснал съм детинското.“

11.) Кланница пет (Кърт Вонегът)

„Тогава разбрах. Войната бе причината за нейния гняв. Тя не искаше нейните деца или нечии други деца да загиват във войни. И тя смяташе, че отчасти книгите и филмите са причина за войните.“

12.) Спасителят в ръжта (Дж. Д. Селинджър)

„Ето, това бих правил по цял ден. Просто ми се иска да бъда спасителят в ръжта. Знам, че е лудост, но ей на, това е единственото нещо, което наистина ми се иска да бъда, зная, че е лудост.“

13.) Пoртрeтът нa Дoриaн Грeй (Oскaр Уaйлд)

„В този свят печелят недъгавите и глупците. Те спокойно могат да си седят и да наблюдават представлението. И ако не познават победата, не познават и поражението. Живеят така, както би трябвало да живеем всички — спокойно, равнодушно, без вълнения и тревоги.“

„Бих могъл все пак да се примиря с грубата сила, но грубият разум е нещо непоносимо. Непочтено е да се облягаш на разума. Това е предателски удар върху интелекта.“

„Единственият начин да се отървем от изкушението, е да му се подчиним. Противопоставим ли му се, душата започва да страда от мъчителен копнеж по забраненото, започва да се стреми към онова, което й се струва нечестиво и престъпно благодарение на противоестествените закони, които сами сме си измислили. Казано е, че най-големите събития на света се творят в мозъка. По същия начин в мозъка и единствено в мозъка възникват и най-големите грехове на този свят. “

14.) Отвъд доброто и злото (Фридирих Ницше)

„Когато гледаш твърде дълго в бездната и тя се взира в теб.“

15.) Фeрмaта на животните (Джoрдж Oруeл)

„Човекът е единственото същество, което консумира, а не произвежда. Той не дава мляко, не снася яйца, много е слаб, за да тегли ралото, не тича достатъчно бързо, за да лови зайци. И въпреки това е господар на всички животни. Кара ни да работим, дава ни жалкия минимум колкото да не умрем от гладна смърт, а останалото си присвоява.“

СЕДЕМ ЗАПОВЕДИ 1. Всяко двуного е враг. 2. Всяко четириного или хвъркато е приятел. 3. Никое животно да не носи дрехи. 4. Никое животно да не спи в легло. 5. Никое животно да не пие алкохол. 6. Никое животно да не убива друго животно.

7. Всички животни са равни.

„ВСИЧКИ ЖИВОТНИ СА РАВНИ, НО НЯКОИ СА ПО-РАВНИ ОТ ДРУГИТЕ“

Автор на статията: Български блог за наука и нови познания – Mechka.com

HTML Version:

Text Version:

Ценни книги

Article Url: